Jaki system CMS wybrać?

Istnieje wiele CMS'ów na których można by było oprzeć swoja witrynę internetową. Mnoga ilość rozwiązań powoduje kłopot w wyborze, bo przecież, który

jest ten dobry. Wybór jest o tyle ważny, że z wybranym przez siebie systemem będzie trzeba jakość żyć lub po raz kolejny ponieść niemałe koszt związane z wdrożeniem kolejnego.

 

Istnieje spora grupa skryptów oferujących zarządzanie własną witryną internetową. Systemy CMS z punktu widzenia klienta możemy od razu podzielić na trzy kategorie: Opensource, komercyjne oraz dedykowane (one też są komercyjne, ale o tym dalej).

 

 

Systemy opensource to chyba najciekawsza grupa systemów CMS i zdecydowanie najpopularniejsza. Systemy tego typu są darmowe. Kod źródłowy jest otwarty. Jakie są korzyści z wyboru tego rozwiązania? Wybierając stronę internetową opartą na systemie zarządzania treścią opensource, zyskujemy świetną aplikację, która jest już dogłębnie przetestowana i sprawdzona przez innych użytkowników. Tutaj godnymi produktami do polecenia są dwa w zależności od planowanej witryny internetowej.

 

Jeżeli planujesz stworzyć rozbudowaną stronę internetową, a w przyszłości planuje poszerzanie jej funkcjonalności idealnym dla ciebie produktem będzie system Joomla!. Jest to potężny system zarządzania treścią, wielokrotnie nagradzany za prostotę obsługi oraz plastyczność. Jest to również najczęściej wykorzystywany system do produkcji stron korporacyjnych, portali internetowych. Joomla! posiada również wiele dodatków, które potrafią zamienić witrynę we wszystko to co do tej pory widziałeś w internecie. Jeżeli jesteś użytkownikiem aktywnym, na pewno przynajmniej raz dziennie odwiedzasz stronę internetową opartą na tym systemie.

 

Do budowy mniejszych serwisów oraz tych bazujących głównie na aktualnościach bardzo dobrym rozwiązaniem jest platforma blogowa Wordpress. Jest to CMS stworzony głównie z myślą o blogerach. Nadaje się również do innych celów. Jest to niezwykłe narzędzie, bardzo proste w obsłudze. Posiada również wiele dodatków rozszerzających funkcjonalność strony. Większość dostępnych blogów w sieci jest oparta właśnie na tym systemie.

 

Minusem, a zarazem plusem systemów opensource jest otwartość kodu. To dzięki otwartemu skryptowi tych systemów, tak szybko się rozwijają i możemy przebierać w niezliczonej ilości dodatków. Dzięki otwartemu skryptowi systemy te borykają się z atakami hakerów, włamaniami na stronę. Należy pamiętać, że tyczy się to jedynie nieaktualizowanych systemów, lub stron internetowych, które posiadają wadliwe dodatki rozszerzające ich funkcjonalność. Pilnując aktualności systemów zarządzania treścią, która obecnie wiąże się z kliknięciem przycisku aktualizuj, możemy spać spokojnie.

 

Kolejna omawiana grupa systemów zarządzania treścią to komercyjne czyli płatne. Większość z nich ma zaszyfrowany kod strony. Wiążą się z tym dwie sprawy bardzo istotne. Skrypty te nawet nieaktualizowane są dość bezpieczne, ponieważ nikt nie ma dostępu do serca systemu. Ma to jednak swój minus. Ilość dostępnych rozszerzeń jest zawsze mała, do tego za każdy dodatek trzeba słono zapłacić. Jest to główny powód słabej popularności tych rozwiązań. Zamknięty kod powoduje że nawet jeżeli chcemy przebudować naszą witrynę to żadna firma interaktywna nam w tym nie pomoże. Zawsze będziemy musieli wrócić do twórcy oprogramowania. Twórcy oprogramowania doskonale zdają sobie z tego sprawę i bardzo często dzieje się tak, że prowadzenie i korzystanie z serwisu jest dużo droższe niż zakup samego skryptu.

 

Ostatnią grupą systemów zarządzania treścią są te dedykowane, czyli pisane od podstaw według koncepcji klienta. Jest to najdroższa grupa. Kiedy zamawia się systemy dedykowane? Wtedy kiedy dostępne systemy opensource oraz te komercyjne nie są w stanie sprostać naszym wymaganiom. Zaletą tego typu systemów jest ich niepowtarzalność. Są z reguły bezpieczne ponieważ cały kod jest unikalny i nieznany przez nikogo. Z reguły ponieważ bezpieczeństwo zawsze zależy od doświadczenia i wiedzy wykonawcy. Minusem systemów dedykowanych jest ich cena. Ceny tego typu rozwiązań wahają się od od kilku tysięcy złotych, a ich górna granica - nie ma górnej granicy cenowej.

 

To jaki system zarządzania treścią jest idealny dla Ciebie zależy od Twych potrzeb i przyszłości jaką planujesz dla swego serwisu internetowego. W tej kwestii najlepiej jest skonsultować się z agencją interaktywną, której zamierzasz zlecić zadanie stworzenia strony WWW.

Aktualności

Tworzenie stron WWW - częste pytania

12-10-2016 Wyświetleń:1251 Aktualności

Często zadawane nam są pytania dotyczące samego procesu tworzenia stron internetowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie cyklu artykułów, odpowiadających na najczęstsze pytania.

Czytaj więcej

Aplikacja do wystawiania faktur Online

02-05-2015 Wyświetleń:12473 Aktualności

Udostępniliśmy nowe rozszerzenie do naszego systemu zarządzania treścią – aplikację do wystawiania faktur online. Teraz możesz mieć dostęp do swoich dokumentów z każdego

Czytaj więcej

Tworzenie stron WWW firmowych – co ważne…

13-11-2014 Wyświetleń:3439 Aktualności

  Obecne standardy internetowe oraz trendy panujące w sieci od stron firmowych wymagają znacznie więcej, niż jeszcze kilka lat temu. Coraz

Czytaj więcej

Najnowsze kursy

Tworzenie stron z Page Builder

22-01-2016 Wyświetleń:1232 Joomla!

Jest potężnym narzędziem służącym do organizacji treści na stronach serwisu. Posiada kilkadziesiąt dodatków, a jego moc tkwi w prostocie układania elementów na stronie serwisu.

Czytaj więcej

Joomla 3 - Edycja treści

01-05-2015 Wyświetleń:3757 Joomla!

  Głównym elementem systemu CMS Joomla! Jest komponent artykułów. To właśnie ten komponent odpowiada za wyświetlanie treści na podstronach. Aby przejść do panelu

Czytaj więcej