Czym są responsywne strony internetowe i dlaczego stają się tak popularne? Strona wykonana w technologii responsywnej to taka, która potrafi dostosowywać się pod względem

wyglądu do aktualnej rozdzielczości w której jest wyświetlana. Oznacza to, że zmienia swój wygląd w zależności od urządzenia w który została odwiedzona. Strony responsywne najwyraźniej odprawią swoje mobilne poprzedniczki w przeszłość. Dzieje się tak z kilku powodów.

Strony internetowe responsywne same w sobie są już witrynami mobilnymi, nie potrzebują do wyświetlenia poprawnie treści w urządzeniach mobilnych żadnych dodatkowych aplikacji. Co za tym idzie ich cena nie wiele różni się od tradycyjnej strony internetowej bez wersji mobilnej, a tym samy są dużo tańsze niż witryny z wersjami mobilnymi. Witryny responsywne zawsze mają jeden panel zarządzania treścią, są wyposażone, w te same treści, materiały. Zawartość mobilna jak i stacjonarna jest identyczna, to sprawia, że są niezwykle proste i tanie w użytkowaniu.

 

Jak są zbudowane strony internetowe responsywne i czym się różnią od pozostałych witryn? Strony responsywne do swego działania wykorzystują potęgę języka CSS3, a dokładnie możliwość przełączania definicji klas zależności od rozdzielczości ekranu. Oznacza to że jeżeli dwa kwadratowe bloki ustawione są obok siebie i każdy ma szerokość 50%. Gdy nie wyglądają one dobrze w danym urządzeniu mobilnym załóżmy o szerokości 700px, możemy zadeklarować zmianę w CSS, aby poniżej rozdzielczości 700px każdy z kwadratów miał po 100% szerokości i jeden był pod drugim. Cała myśl stron responsywnych zawiera się w arkuszach stylów CSS.