Każdy webmaster wie jak popularny stał się framework Bootstrap i jak bardzo usprawnia pracę kodowania strony. Dla tych co jednak nie zetknęli się z pakietem Bootstrap napiszę tylko, że jest to framework css i js

rozwijany przez programistów Twittera, służy on do usprawniania projektowania interfejsów graficznych na stronach internetowych.

 

W tym artykule napiszę o alternatywie dla Bootstrap, a konkretnie o rozwiązaniu jakim jest GroundworkCSS 2. Jest to bogaty framework CSS i js, który składa się podobnie jak Bootstrap z komponentów. Najważniejszymi oczywiście jest responsywana siatka (grid), która umożliwia w prosty sposób tworzyć responsywne układy stron. Groundwork posiada także bogate wsparcie dla typografi, zestaw ikon na stronę internetową, bogaty komponent służący do tworzenia responsywnych nawigacji, eleganckich tabel, przycisków, sformatowanych formularzy oraz zakładek js tab.

 

Instalacja frameworka jest dziecinnie prosta, jego obsługa również. Ci co korzystali wcześniej z gotowych siatek CSS np.: Grid 960, na pewno nie będą mieli najmniejszego problemu przy pracy Groundwork.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest komponent responsywnego tekstu, który swą wielkość dopasowuje do rozdzielczości ekranu. Komponent ten pozwala na tworzenie naprawdę imponujących witryn internetowych szybciej niż dotychczas.

 

Mi osobiści spodobał się bardzo komponent animacji. Proste użycie, bo wystarczy jedynie przypisać dwie klasy do elementu HTML i przy ładowaniu strony dany elementy zostaje animowany. Nic prostszego.

 

Framework Groundwork CSS 2 można pobrać z tej strony: http://groundworkcss.github.io

Przykładowa strona, która korzysta z tego pakietu jest na przykład ta na której czytasz ten artykuł.