W Joomla!, w wersji 1.5 był kiedyś dostępny dodatek do pingowania o nazwie Easy Ping. Pozwalał on pingowanie artykułów dokładnie na takiej samej zasadzie co Wordpress. Dodatek zaginął jednak z sieci. Z

głównej strony rozszerzeń został usunięty, a wersja dla kolejny wersji CMS nie ukazała się. Skrypt tego typu przyśpiesza indeksację wpisów w wyszukiwarkach. Można go określić mianem magnesu na roboty wyszukiwarek. Tego typu rozwiązań niestety nie jest zbyt wiele, pomimo wygody w ich użytkowaniu.

 

Dziwną sprawą że Joomla! jako CMS numer 1, idealny do prowadzenia serwisów internetowych blogowych, informacyjnych, nie posiada tego typu rozwiązania wbudowanego na stałe.

 

Pusta przestrzeń musi być wypełniona. Obecnie można pobrać mały dodatek dla Joomla! 2.5 oraz 3 o nazwie BlogPing pro. Dodatek jest płatny i kosztuje 10$. Czy się opłaca czy nie pozostawiam to Waszej ocenie.

 

Zasada działania pluginu jest prosta. Instalujemy dodatek. Uruchamiamy go. Po prawej stronie wybieramy z listy kategorie z których nowe wpisy mają być pingowane. Niżej znajduje się pole dla adresów serwerów do, których będziemy wykonywać pingowanie. Po zapisaniu wszystko jest już gotowe.

 

Przy zapisie artykułu z kategorii, które zaznaczyliśmy w konfiguracji, zostanie wysłany ping do określonych serwerów. Po zapisie otrzymamy także stosowny komunikat, że ping został poprawnie wykonany.

Adres pluginu: http://extensions.joomla.org/extensions/authoring-a-content/blog/18918