Aby mieć wgląd do tworzonej przez nas witryny internetowej, musimy wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie, które nam pozwoli na korzystanie z bazy danych MySQL oraz

interpretację języka PHP. System zarządzani treścią jaki wykorzystamy to Joomla!. System ten ma to do siebie że jest niemal uniwersalny. Ma duże możliwości a do tego łatwy jest w obsłudze. Paczkę z systemem zarządzania treścią możemy pobrać ze strony Joomla 1.5.22. Będziemy jeszcze potrzebować odpowiedniego oprogramowania które stworzy na naszym komputerze środowisko serwera stron internetowych. Idealnym do tego celu programem jest XAMPP.

XAMPP to darmowy, wydany na licencji GNU GPL pakiet instalujący oprogramowania serwera internetowego. Nazwa XAMPP to akronim. Litera X sygnalizuje wersje dla różnych systemów operacyjnych (cross-platform – wieloplatformowy), a litery AMPP wskazują na główne aplikacje wchodzące w skład pakietu:

  • Apache – serwer WWW,
  • MySQL – baza danych,
  • PHP – język programowania i interpreter skryptów,
  • Perl – język programowania i interpreter skryptów.

XAMPP jest projektem uniwersalnym. Witryna projektu oferuje wersje dla czterech platform systemowych: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X. Program możemy pobrać ze strony: Xampp download. Przejdźmy zatem do instalacji oprogramowania.

1. Otwórz plik o rozszerzeniu .exe

2. Wybierz język instalacji

3. Kliknij „next”

4.  W tym kroku mamy możliwość wyboru usług jakie ma zainstalować instalator, zostawmy ustawienia domyślne.

5. Teraz wybieramy miejsce gdzie ma być zainstalowany Xampp, tutaj także najlepiej pozostawić ustawienia domyślne, chyba że Twój system jest zainstalowany na innym dysku niż C:

Projektowanie stron internetowych WWW xampp

6. Program rozpoczął instalację i czekamy cierpliwie do pojawienia się okna podsumowującego.

Projektowanie stron internetowych WWW Xampp

7. Jeżeli masz włączoną zaporę systemową, zablokuje ona działanie programu i wyświetli komunikat czy nadal ma blokować program. Oczywiście klikamy odblokuj.

Projektowanie stron internetowych WWW Xampp

8. W kolejnych oknach otrzymasz dwa komunikaty: o zakończonym procesie instalacji oraz z pytaniem, czy uruchomić panel kontrolny XAMPP. Odpowiedzi OK, a potem Tak wystartują serwer Apache i serwer MySQL.

Projektowanie stron internetowych WWW Xampp

Projektowanie stron internetowych WWW Xampp