Zamawiając stronę internetową z systemem zarządzania treścią, oczekujemy, że będziemy mogli edytować treści zamieszczone na podstronę dzięki jakiemuś edytorowi. Co to są edytory tekstu w systemach

zarządzania treścią? Edytory tekstowe służące do formatowania tekstu online to skrypty napisane w języku javascript zamieniający zwykły obszar tekstowy (textarea), w edytor z ikonami obrazkowymi wspomagającymi formatowanie treści i modyfikowanie i prezentacji.

 

W naszych stronach internetowych używamy kilka tego typu edytorów w zależności od rodzaju strony i jej silnika. W stronach internetowych opartych na systemie zarządzania Joomla! wykorzystujemy zawsze edytor JCE. Jest to niemal doskonały edytor tekstowy. Swoją funkcjonalnością przewyższa Wordpad'a znanego wszystkim z systemu Windows.

edytor na stronę internetową

 

JCE posiada bogatą funkcjonalność, ma wiele rozszerzeń oraz posiada doskonałe wsparcie dla ładowania obrazów.

 

edytor-2

 

Kolejnymi edytorami również dobrymi są TinyMc oraz CkEditor, które używamy w systemach CMS dedykowanych. Są to również bardzo funkcjonalne edytory. Pozwalają na pełne formatowanie tekstu, tworzenie tabel, dodawanie obrazów, kodu i wiele innych. Umożliwiają całkowitą obróbkę tekstu na poziomie takim jaki reprezentuje WordPad lub wyższym.

 

edytor-3

 

edytor-4

 

Edytory stosowane do edycji stron internetowych, formatują tekst za pomocą znaków HTML oraz za pomocą stylów CSS.  Posiadają system auto uzupełnień, w przypadku edycji kodu źródłowego.