W wielu branżach galeria internetowa jest niezbędna i powinna zostać przedstawiona w możliwe jak najciekawszy sposób. Od przedstawienia jej zależy między innymi wrażenie użytkownika, często też decyduje o tym czy będzie zainteresowany naszymi usługami czy też nie.
Zdjęcia w galerii powinny być zoptymalizowane tak by szybko się ładowały. Chodzi tu dokładnie o wielkość maksymalną obrazów, która nie powinna przekraczać 800px na 800px oraz rozdzielczość dpi (zagęszczenie pikseli na cal), która powinna wynosić 72dpi lub maksymalnie 90dpi.
 
Zaleto każdej galerii jest również prostota jej obsługi, aktualizacji. Galeria posiadająca panel administracyjny, może być szybko aktualizowana przez właściciela strony bez znajomości języków programowania. Takie galerie są dużo chętniej aktualizowane i uzupełniane w nowe zdjęcia.
 

Istnieje wiele sposobów przedstawiania zawartości galerii. Obecnie najpopularniejszymi metodami prezentacji obrazów są galerie wykorzystujące język javascript. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych rozwiązań, które również stosowane są przez naszą firmę.

 

Miniatury

Bardzo popularny typ galerii internetowej. Galerie tego typu wyświetlają na stronie miniatury obrazów, po kliknięciu, których pojawia się okno popup z dużym zdjęciem. Galerie tego typu są proste do obsługi oraz estetyczne. Można do nich dodawać dodatkowe efekty jak np: reakcje na najechanie kursorem, stylizacja na zdjęcia polaroid.

 

galeria z miniaturami - efekt po najechaniu kursorem

Link do galerii: www.fotografia-anetaden.pl/index.php/portfolio/podroze/turcja.html

 

 

galeria z miniaturami - wygląd polaroid

Link do galerii:http://www.oskar24.pl/galerie/ogrodzenia.html

 

Pokaz slajdów

Pokazy slajdów wykorzystywane są nie tylko jako typowe galerie na stronie internetowej. Często są używane jako baner strony. Tego typu galerii internetowej używamy również przy prezentacji produktów. Dodatkowym elementem często wykorzystywanym w tworzeniu stron internetowych jest nawigacja w postaci miniaturek. Jest to galeria, które daje wrażenie nowoczesności. Nadaje się dla stron artystycznych, stron których zadaniem jest wywołanie dobrego wrażenia za pomocą obrazów.

 

galeria produktów

Link do galerii: www.natursteine-ds.de/sandsteinprodukte.html?pid=56&sid=70:Sandsteinpflaster-T1-gelb-Feinkorn-Quarzsandstein-Hartsandstein

 

 

galeria slideshow na stronie startowej

Link do galerii: http://magan-agro.pl/index.php

 

 

galeria slideshow z miniaturami

Link do galerii: http://vitrumdesign.pl/index.php?com=gallery&alias=witraz