W tym kursie zajmiemy się dość istotną sprawą, która ma ogromy wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonalność naszej strony internetowej. Prześledzimy krok po kroku proces zmiany

silnika Joomla 1.5 na Joomla 2.5. Aktualizacja jest naszego starego poczciwego systemu zarządzania treścią jest bardzo ważna, ponieważ wsparcie dla joomla 1.5 zostało zakończone, a hakerzy nie śpią.

A więc zaczniemy od pobrania komponentu który wesprze nas w tych poczynaniach. Odwiedźmy stronę rozszerzeń dla Joomla. Nasz rozszerzenie znajduje się pod adresem http://extensions.joomla.org/extensions/migration-a-conversion/joomla-migration/11658. Pobierzmy je na dysk naszego komputera. Następnie zalogujmy się w zapleczu administratora naszej strony internetowej.

 

ScreenShot001

 

Przejdźmy do głównego menu, wybierzmy zakładkę rozszszerzenia, po rozwinięciu listy kliknijmy w zakładkę instalator.

 

ScreenShot002

 

ScreenShot003

 

Przejdźmy do panelu "instaluj z pakietu" kliknijmy przycisk przeglądaj i wybierzmy plik który pobraliśmy. Gdy już tego dokonamy kliknijmy przycisk "wczytaj plik & zainstaluj".

 

ScreenShot004

 

 

Po zainstalowaniu komponentu otrzymamy potwierdzający tą czynność komunikat.

 

 

ScreenShot005

 

 

Po prawidłowej instalacji przejdźmy po raz kolejny do głównej nawigacji. Tym razem do zakładki komponenty. Z listy rozwijanej wybierzmy nazwę naszego nowego komponentu "Jupgrade".

 

 

ScreenShot006

 

Jeżeli mamy wyłączony dodatek mootools upgrade, system poprosi nas o jego uruchomienie.

 

ScreenShot007

 

 

Komunikat jest zarazem linkiem do dodatków gdzie znajdziemy potrzebną wtyczkę. Skorzystajmy z linka i odszykajmy dodatek system mootools upgrade. Możemy go uruchomić poprzez kliknięcie czerwonego symbolu przy naszym dodatku.

 

 

 

ScreenShot008

 

 

Gdy dodatek jest włączony możemy przejść znowu do naszego komponentu.

 

 

ScreenShot009

 

 

Tym razem pojawi nam się dość spory przycisk służący do przejścia na nową Joomlę 2.5. Kliknijmy go.

 

 

 

ScreenShot010

 

 

System rozpocznie migrację, a my uzbroimy się w odrobinę cierpliwości.

 

 

ScreenShot011

 

 

Gdy praca zostanie zakończona wyświetli nam się stosowny komunikat.

 

 

 ScreenShot012

 

Wygląda na to że nasza strona internetowa została poprawnie zaktualizowana.

Aby zobaczyć naszą stronę wystarczy że klikniemy link "Strona".

 

 

ScreenShot013

 

 

Strona nie wygląda tak jak byśmy chcieli. Została ustawiano w domyślnym szablonie. Jeżeli posiadamy instalkę szablonu wystarczy ją zainstalować (rozszerzenia -> instalator), a następnie wybrać ją jako domyślną w rozszerzeniach -> szablony. Gdy nie posiadamy instalki i nie wiemy jak ją stworzyć lub nagli nas czas. Przejdźmy do narzędzia Php My admin.  Narzędzie to znajduje się na naszym serwerze. Dokładnej instrukcji nie mogę podać ponieważ co hosting to inny obyczaj. Z tym pytaniem muszę odesłać Cię do Twojego administratora.

 

 

ScreenShot014

 

 

Gdy dostaniemy się do bazy danych Eksportujmy ją.

 

 

ScreenShot015

 

 

Tryb zgodności ustawiamy na MYSQL 40, zaznaczamy także opcję Dodaj DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT.

 

 

ScreenShot016

 

 

Gdy to już zrobimy kliknijmy przycisk "wykonaj", który znajduje się poniżej. Za pomocą programu notpad++ edytujemy naszą bazę danych, któą pobraliśmy na nasz dysk.

Z menu wybieramy opcję szukania.

 

 

ScreenShot017

 

 

Po otwarciu okna wyszukiwania, przechodzimy do zakładki zamień.

 

 

ScreenShot018

 

 

W pierwsze pole wpisujemy nazwę domyślnego szablonu Joomla czyli "beez_20", w drugim polu wpisujemy nazwę naszego starego szablonu.

 

 

ScreenShot020

 

W moim przypadku to "euventa". Następnie klikamy "zamień wszystkie". Wyświetli nam się komunikat z ilością pozycji do zmiany (4) i klikamy "ok".

 

 

ScreenShot021

 

 

ScreenShot022

 

 

Teraz zapisujemy nasza bazę.

 

 

ScreenShot023

 

 

Przechodzimy teraz z powrotem do aplikacji Php My Admin, do zakładki import. Klikamy przycisk przeglądaj i wybieramy naszą bazę danych, na której dopiero co pracowaliśmy. Kodowanie ustawiamy na utf-8, a tryb zgodności na mysql 40. Następnie klikamy przycisk wykonaj.

Nasza baza danych została zaimportowana. Zalogujmy się teraz do zaplecza administratora naszej nowej strony. Znajduje się ono pod adresem twoja_domena.pl/jupgrade/administrator/

Dane logowania są takie same jak na starej stronie. Od razu widać że zniknął nam język Polski w zapleczu, a całość wygląda bardzo dobrze. Aby zainstalować język Polski na zapleczu strony i witrynie frontowej. Udajmy się do zakładki Extenskion - > Language Menager.

 

 

ScreenShot025

 

 

System przekieruje nas do zakładki zarządzania językami na stronie internetowej.

 

 

ScreenShot026

 

 

Obecnie mamy jedynie angielską wersję strony WWW. Jednak zaraz to się zmieni. Kliknijmy przycisk "install_language".

 

 

ScreenShot027

 

 

Zobaczymy listę dostępnych języków. Odszukajmy wśród nich pozycji "polish". Gdy już w całym stosie odnajdziemy nasz rodzimy język, zaznaczmy go...

 

 

ScreenShot028

 

 

....i kliknijmy z górnego menu przycisk "install" ScreenShot029. Język zainstalowany. Teraz ustawmy go jako domyślny. Przejdźmy znowu do zakładki "Language menager" zaznaczmy język polish...

 

 

ScreenShot030

 

 

...i kliknijmy przycisk, w górnym menu, w kształcie gwizdki "ustaw jako domyślny" ScreenShot031. Czynność tą powtarzamy także w zakładce "installed - Administrator".

Zajmijmy się naszą wartstwą graficzną. Przejdźmy do zakładki Rozszerzenia -> Szablony.

 

 

ScreenShot032

 

 

W tej zakładce znajduje się lista dostępnych motywów graficzny na stronie frontowej, dostępnej dla użytkowników, oraz na stronie zaplecza administratora.

 

 

ScreenShot033

 

 

Odszukajmy nasz szablon na liście, zaznaczmy go...

 

 

ScreenShot034

 

 

...a w górnym menu kliknijmy przycisk, ustaw jako domyślny ScreenShot035.

W tym kursie to wszystko jeżeli jednak posiadasz dodatkowe moduły rozszerzenia to muszą one zostać także zaktualizowane.